Kontaktní ekzém vzniká přímým stykem pokožky s určitým materiálem, látkou nebo alergenem. Když chemická látka poškodí pokožku přímo, hovoříme o iritačním ekzému. Příkladem může být poškození kůže kyselinou nebo louhem. Poškození často způsobují i mycí a prací prostředky používané v domácnosti.
Kontaktem pokožky s alergenem vzniká alergický ekzém. Příčinou jeho vzniku je přecitlivělost imunitního systému, která se projeví nepřiměřeným rozsahem imunitní odpovědi a vznikem zánětu.
Kontaktní ekzém je vyvolán přímým stykem kůže s alergenem. Alergen jako u všech ostatních alergických onemocnění aktivuje imunitní buňky, které pak do kůže uvolní dráždivé látky způsobující zánětlivou reakci.
Pokud se kůže s alergenem setkává opakovaně, imunitní buňky reagují stále rychleji a silněji. K typickým příznakům kontaktního ekzému patří zčervenání kůže s tvorbou svědících a mokvajících pupínků. Chronická forma se projeví hrubou, suchou a popraskanou kůží, svěděním a ulupováním kůže.
Pro správnou léčbu kontaktního ekzému je především potřeba vyhnout se vyvolávajícímu alergenu, nebo ochránit pokožku tak účinně, aby alergen do pokožky nepronikl.
Další formou léčby ekzému je účinná prevence dermatitid. Prevencí před kontaktními ekzémy a vyrážkami je ochranný krém Dermaguard. Obsahuje látku Dimethicon, která Vaši pokožku chrání a dále obsahuje účinné látky, které pokožku vyživují a hydratují. Svým složením tento ochranný krém neobsahuje lanolin, aloe vera, heřmánek, ani jiné běžné alergeny, kromě parabenů. Je netoxický a je vhodný i pro kojence.
![]() | Webdesign V. Chalupník | Všechna práva vyhrazena Kremnaruce.cz | Partneři |